Unlar

Kurabiyeler, kekler, pastalar, çörekler, börekler için un çeşitleri ile kurabiye, kek, pasta, çörek, börek için hangi unlar kullanılmalıdır ve unlar hakkında bilgiler sayfamızda paylaşılmıştır.

Kurabiyelik, keklik, pastalık, çöreklik ve böreklik unlar ve un randımanları hakkında bilgileri, kırma unlar hakkında bilgileri, irmik ve nişasta ununun özelliklerini alttaki yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Buğday öğütüldüğü zaman kepeğinin buğdaydan ayrılış derecesine randıman denilmektedir. Un randımanı ne kadar düşük olursa unun kuvvet derecesi o kadar yüksek olur. Örnek olarak baklava ve böreklik unlar için en uygun olan unlar, 60 randımanlık unlar’dır. 74, 76 randımanlık unlar ise francalalık unlar’dır. 80 randımanlık unlar ise ekmek yapımı için kullanılan unlar’dır.

Kırma unlar : Sert Trakya ve Çorum buğdayı’ndan imal edilen kalın unlardır. Kurabiye, kadayıf, erişte ve mantı, revani yapımında tercih edilen ve çok da güzel lezzet veren unlar’dır..

İrmikler : Sert ve sarı buğdaydan imal edilip kakarna yapımında, helva yapımında, çorba’da, kendi ismini taşıyan pek çok suflelerin yapımında ve irmik yemeklerinde kullanılmaktadır.

Nişastalar : Buğday nişastası ve mısır nişastası olarak iki kısma ayrılmaktadır.

Buğday nişastası : Buğday unu olarak bilinmekte olan buğday nişastaları özellikle baklava yapımında kullanılmaktadır. Baklavalık un olarak buğday nişastası en çok tercih edilenidir.. Sebebi ise rutubetli olması ve hamuru kurutmamasıdır. Memleketimizde buğday nişastası atalarımızdan kalma eski usuller ile imal edilmektedir.

Mısır nişastası : Mısır unu olarak bilinen mısır nişastaları memleketimizde modern şekilde imal edilmektedir. Pastaneler şeker yaparken, muhallebiciler sütlü tatlılar imal ederken mutfaklarda koyulaştırmak için kullanmaktadır.

Facebookta Paylaş

Gelinlik kumaş satın al

Kekler, pastalar, çörekler, börekler için un çeşitleri ile kek, pasta, çörek, börek için hangi unlar kullanılmalıdır ve unlar hakkında bilgiler sayfamızda.