Sosisli kaşarlı börek tarifi ve yapılışı

Sosisli kaşarlı börek nasıl yapılır? Sosisli kaşarlı börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Sosisli kaşarlı börek malzemesi

1 çay bardağının yarısından fazla, tamamından az sıvı yağ
1 su bardağının yarısından fazla, tamamından az süt
2 yufka
2 çorba kaşığı yoğurt
2 yumurta ( 1 yumurtanın sarısını ayıralım)

Börek içi için malzeme

5 adet sosis
5 adet sivri biber
1 yumurta
75 gram rendelenmiş kaşar
2 orta boy domates
tuz

Sosisli kaşarlı börek yapılışı

Önce bir kap içinde sütü, sıvı yağı, yumurtayı ve yoğurdu karıştıralım ve çırpalım. İki yufkanın arasına ve üzerine fırça ile yumurtalı harcı sürerek yufkaları üst üste serelim. Daha sonra yufkaları sigar böreği keser gibi 8 eşit üçgen parça elde edecek şekilde keselim. Yufkaların geniş kenarlarından rulo yaparak yarıya kadar saralım. Sonra yufkaların karşılıklı sivri uçlarını içe çevirip birleştirelim. Böylece yufkanın altının kapalı havuz şeklini almasını sağlayalım.

Bir kap içinde doğradığımız sosisleri, sivri biberler, rendelenmiş kaşarı, yumurtayı ve tuzu birleştirerek karıştıralım ve sosisli kaşarlı börek iç malzemesini hazırlamış olalım.

Havuz şeklini verdiğimiz yufkaların içlerine sosisli kaşarlı iç malzemeyi pay ederek dolduralım. Üzerlerine de 1 domates dilimi yerleştirip yufka kenarlarının üzerine yumurta sarısı sürerek önceden ısıttığımız 220 derece ısılı fırında böreklerin altları ve üstleri pembe bir renk alana kadar pişirelim. Pişirdiğimiz kaşarlı sosisli börekleri fırından çıkarttıktan sonra ister sıcak, ister ılık, ister soğuk servis yapabiliriz. Afiyet olsun.

Değişik yufkalı börek tarifleri ile birinden nefis ve börekler için ekli sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Facebookta Paylaş

Gelinlik kumaş satın al

Sosisli kaşarlı börek nasıl yapılır? Sosisli kaşarlı börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.