Sodalı börek tarifi ve yapılışı

Sodalı börek nasıl yapılır? Sodalı börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Sodalı börekleri hazmetmesi kolaydır. Mideyi yormaz. Neden yormadığı konusuna da açıklık getirelim. Sodalı böreklerin ana malzemesi; yufka ve soda’dır. Yufkalı börek tarifleri için ekli sayfayı ziyaret edebileceğinizi hatırlatıp, soda hakkında biraz bilgi verelim.

Soda; içeriğinde sodyum karbonat bulunup, sindirimi kolaylaştıran bir içecektir. Çoğu zaman maden suyu ile karıştırılır. Halbuki maden suyu mineral içerir ve en derin yer altı kaynaklarından çıkarılır. Soda ise her hangi bir içilebilir suyun içine karbondioksit eklenerek elde edilir ve mineral içermez. Maden suyu ile sodanın ortak noktası hazmı kolaylaştırması ve mideyi rahatlatmasıdır. Bu ayrımı bir not olarak da eklemiş olalım.

Özellikle Ramazan ayında hazmı kolay börekler çok daha revaçta olur. Sodalı böreklerin en büyük özelliği hazmı kolay olmaları ve mide yormuyor olmalarıdır. Ramazan börekleri için en ideal börekler de doğal olarak sodalı börekler olur diyebiliriz. Ramazan demişken iftarlık ve sahurluk börekler için, mide yormayan sahur böreği tarifi ekli sayfamızda paylaşılmıştır diye de hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Midesini yormak istemeyenler için önerdiğimiz sodalı börekler yaparken kullanacağınız malzemeler ve tarifi alt satırlardan inceleyebilirsiniz.

Sodalı börek malzemesi

6 adet yufka
Yarım demet maydanoz
225 gram lor peyniri
1 tutam çörek otu
1 su bardağı soda
1 su bardağı ay çiçek yağı

Sodalı börek yapılışı

Sodalı börek yapımı için önce su ve sodayı karıştıralım. Maydanozu ince doğrayıp lor peynir ile iç malzeme yapalım. Tepsiye bir yufka serip sodalı yağı fırça ile sürelim. Üzerine bir yufka daha serelim. Tekrar sodalı yağı sürelim. Üçüncü yufkayı serip sodalı yağ sürdükten sonra harcı yayalım. Üzerine yufka serip onunda üstüne sodalı yağ sürelim. Diğer iki yufkayı da üstlerine sodalı yağdan sürüp üstüne serelim. Çörek otunu üstüne serpelim.

İyice ısıtılmış fırında ve yüksek ateşte yaklaşık yarım saat pişirelim. Pişen sodalı böreğin üzeri kızarınca fırından çıkartalım. İster kare ister üçgen dilimleyip servis yapabiliriz.

Değişik sodalı börek tarifleri de sitemizde mevcuttur. Sodalı kırpık börek tarifi ekli sayfadır. Ayrıca Sodalı kol böreği tarifi içinde ekli sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden elinize sağlık, yiyenlere afiyetler olsun.

Facebookta Paylaş

Gelinlik kumaş satın al

Sodalı börek nasıl yapılır? Sodalı börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.