Peynirli su böreği tarifi ve yapılışı

Peynirli su böreği nasıl yapılır? Bitlis usulü peynirli su böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Peynirli su böreği malzemesi

7 adet yumurta
7 su bardağı un
1 çay bardağı su
2 çay kaşığı tuz

Peynirli su böreği iç malzeme

500 gram orta yağlı beyaz peynir
2 demet maydanoz
üzeri için 250 gram tereyağı

Peynirli su böreği yapılışı

Bitlis usulü peynirli su böreği yapmak için önce iç malzemeyi hazırlayalım. Peyniri rendeledikten sonra derin bir kabın içine koyup üzerine ayıklayarak ince şekilde kıydığımız maydanozları ekleyelim ve karıştıralım.

Peynirli su böreği hamurunu hazırlamak için yumurta, tuz ve suyu hamur yoğurma kabında karıştırarak unu azar azar ekleyip kulak memesinden sert bir hamur yoğuralım. Hamuru un serptiğimiz tezgahın üzerine alıp 7-8 dakika yoğurup pütürsüz ser bir hamur hazırlayalım. Üzerini temiz bir bez ile örterek 20 dakika bekletelim.

Geniş bir tencereyi su ile doldurarak tuz serpelim ve kaynatalım. Ayrı bir tencereyi soğuk su ile dolduralım. Tereyağı tavada kızartalım.

Hamuru 12 eşit beze parçasına ayıralım. Bezelerden birinin üzerine un serpip oklava ile tepsi büyüklüğünde açalım. Açtığımız yufkayı 40 santim çapındaki yağlanmış kaseye yerleştirelim. Üzerine 2 kaşık terayağı gezdirdikten sonra ikinci bezeyi de üzerine un serperek oklava ile açıp kaynar katlanmamasına dikkat ederek suya atarak 1 dakika haşlayalım. Tel süzgeç ile alıp soğuk suya daldıralım ve çıkartalım. Yufkayı temiz bir bezin üzerine alarak suyunu süzdürelim. Sonra da tepsideki yufkanın üzerine yayalım. Üzerine 2 kaşık eritilmiş terayağı gezdirelim. 3., 4., 5. bezeleri de aynı şekilde açıp haşlayarak tepsiye yayalım.

Artık hazırladığımız peynirli iç malzemeyi böreğin üzerine serpiştirelim. 6., 7., 8., 9. ve 10. bezeleri unlayarak oklava ile açıp inceltelim. Haşlayıp süzdükten sonra aralarına yağ serpip üst üste serelim. 12. bezeyi aynı şekilde açıp bu sefer haşlamadan tepsiye yayalım. Üzerine kalan tereyağı gezdirip tepsiyi ocağın üstüne koyalım ve kısık ateşte tepsiyi sürekli çevirerek 35-40 dakika böreğin altı nar gibi kızarana kadar pişirelim.

Böreği büyük bir tepsi yardımıyla ters çevirip diğer tarafını da 15-20 dakika pişirelim. diğer taraf piştiği için öbür tarafı daha hızlı pişecektir. Ilık bir hale geldiğinde Bitlis usulü peynirli su böreği tarifi ile pişirdiğimiz peynirli su böreği artık ikrama hazırdır. Afiyet olsun.

Değişik börekler için ekli sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Facebookta Paylaş

Gelinlik kumaş satın al

Peynirli su böreği nasıl yapılır? Bitlis usulü peynirli su böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.