Peynirli poğaça tarifi ve yapılışı

Peynirli poğaça nasıl yapılır? Peynirli poğaça tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Peynir; Sütün içine peynir mayası katılarak, sütün katı hale getirilmesi ile elde edilir. Farklı yapım teknikleri ile imal edilen ve değişik çeşitleri olan bir besin türüdür. Genelde kahvaltılık olarak tüketilir. Fakat börek, poğaça, kek, kurabiye gibi hamur işleri yapımında yada makarna, salata gibi besinlerin yapımı ve süslemesinde de kullanılır. Daha önceden peynir saçaklı poğaça tarifi paylaşmıştık. Bu sayfamızda ise hamurun içine koyup kenarları kapatılarak yapılan peynirli poğaçaların yapılışı paylaşacağız.

18 ila 20 adet peynirli poğaçalar yapmak için malzemeleri ve poğaça tarifini sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Peynirli poğaça malzeme listesi

1 paket oda sıcaklığında margarin
1 paket kabartma tozu
2 çay bardağı yoğurt
aldığı kadar un
1 çay bardağı sıvı yağ
1 adet yumurta akı
içine peynir ve maydanoz
üzerine 1 adet yumurtanın sarısı

Peynirli poğaça yapılışı

Peynirli poğaça yapmak için önce poğaçanın hamurunu yapalım. Margarin, kabartma tozu, yoğurt ve yumurta akını karıştırıp içine aldığı kadar un ilave edelim ve yoğuralım. Hamuru bir gece buzdolabında bekletelim.

Ertesi gün tekrar yoğurarak ceviz iriliğinde parçalar koparalım. Elimizle açıp içine peynirli maydanozlu harçtan koyalım. İstediğimiz gibi kapatalım.

Hazırladığımız peynirli poğaça hamurlarının üzerine yumurta sarısı sürelim. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında peynirli poğaçaların üzeri kızarıncaya kadar pişirelim.

Artık peynirli poğaça tarifi ile pişirdiğimiz börekler servise ve ikrama hazırdır. Yapanların ellerine sağlık.

Sitemizde paylaşılan poğaça tarifleri için ekli sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Facebookta Paylaş

Gelinlik kumaş satın al

Peynirli poğaça nasıl yapılır? Peynirli poğaça tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.