Patlıcanlı tahinli börek tarifi ve yapılışı

Patlıcanlı tahinli börek nasıl yapılır? Patlıcanlı tahinli börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Patlıcanlı tahinli börek malzemeleri

6 adet patlıcan
1 yemek kaşığı margarin
karabiber
tuz
1 yemek kaşığı tahin
4 yemek kaşığı sıvı yağ
2 adet yufka
2 yemek kaşığı susam

Patlıcanlı tahinli börek yapılışı

Önce sıvı yağ, yumurta, un ve tahini hazırlayıp, cam bir kap içinde un yumurta ve sıvı yağı karıştırarak hamur yapıp yufka açalım.

Patlıcanları közleyip kabuklarını soyalım. bir kaşık margarini tavada erittikten sonra patlıcanları ilave edelim. tuz ve karabiberi de attıktan sonra karıştıralım ve 4-5 dakika kavuralım. Tahini cam kap içinde sıvı yağ ile karıştıralım.

Yufkalardan birini tezgaha serdikten sonra üstüne tahinli sıvı yağdan sürelim. İkinci yufkayı üzerine yerleştirip közlenmiş patlıcanları koyalım. Yufkaların kenarlarını içe doğru katladıktan sonra uzun tarafından sararak kalın bir rulo yapalım. Üstüne kalan sosu sürerek susam serpelim.

Hazırladığımız patlıcanlı tahinli börekleri 175 derecelik fırında 30 dakika pişirelim. Artık patlıcanlı tahinli börek tarifi ile pişirdiğimiz börekler servise ve ikrama hazırdır. Afiyet olsun.

Değişik Yufkalı börek tarifleri ile birinden nefis ve börekler için ekli sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Facebookta Paylaş

Gelinlik kumaş satın al

Patlıcanlı tahinli börek nasıl yapılır? Patlıcanlı tahinli börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.