Pastırmalı börek tarifi ve yapılışı

Pastırmalı börek nasıl yapılır? Pastırmalı börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Pastırma; Çiğ et, bazı baharatlar ile karıştırılıp kurutularak elde edilir. Ülkemizde en bilinen ve tercih edilen çeşidi Kayseri pastırmasıdır. Pastırmanın tarihte ilk olarak Orta Asya’da hunlar tarafından yapıldığı bilinir. Yöresel yapımında ufak tefek değişimler vardır. Genel kıvam aynıdır. Küçük baş hayvanlardan çok, büyük baş özellikle de sığır eti ile yapımı tercih edilir. Dünyanın değişik yerlerinde domuz ve benzeri hayvanların etinde de yapılır. Ülkemizde domuz eti pastırması yaygın değildir. Pastırmayı kahvaltılık olarak veya meze olarak tüketebiliriz. Ayrıca; börek yapılışı ve poğaçalar ya da poğaçalar içinde de sık olarak kullanılır.

Daha önce sitemizde pastırmalı ıspanaklı puf böreğipaçanga böreği ve pastırmalı Sivas böreği tarifi paylaşmıştık. Onları da ekli sayfalardan inceleyebilirsiniz. Bu sayfamızda ise sade pastırmalı börek yapılışı için tarifi ve malzemeleri paylaşacağız.

Pastırmalı börek malzemeleri

3 yufka
1 çay bardağı sıvı yağ
1 su bardağı maden suyu
1 yumurta sarısı
susam
8 dilim pastırma
2 orta boy domates
3-4 sivri biber
100 – 150 gram rendelenmiş kaşar

Pastırmalı börek tarifi

Önce pastırmaları küçük doğrayalım. Domatesi tavla zarında doğrayalım. Biber ve kaşar peyniri de ekleyip hepsini bir kabın içinde karıştıralım. Üç yufkanın arasına ve üstüne fırça ile maden suyu ve sıvı yağ sürüp, üst üste serelim.

Yufkaları sigara böreği keser gibi 8 eşit üçgen parça elde edecek şekilde keselim. Yufkaların geniş kenarlarını hafifçe içe doğru çevirip rulo yapalım. Üzerlerine yumurta sarısı sürerek susam serpelim. Fırını önceden 220°C sıcaklığa ayarlayıp ısıtalım.

Hazırladığımız pastırmalı böreği fırında altları ve üstleri pembe bir renk alana dek pişirelim. Pişince fırından çıkartalım. Pastırmalı börekler artık servise ve ikrama hazırdır. Afiyetler olsun.

Sitemizde yer alan diğer hamur işleri ve börekler için ekli sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Facebookta Paylaş

Gelinlik kumaş satın al

Pastırmalı börek nasıl yapılır? Pastırmalı börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.