Paçanga böreği tarifi ve yapılışı

Paçanga böreği nasıl yapılır? Pastırmalı paçanga böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşıldı.

Paçanga böreği malzemesi

2 adet yufka
100 gram çemensiz pastırma
200 gram rendelenmiş kaşar
1 su bardağı galeta unu
1 çay bardağı sıvı yağ

Paçanga böreği yapılışı

Önce çemensiz pastırmayı doğrama tahtasında keskin bir bıçak ile tavla zarı şeklinde küp küp doğrayalım ve rendelenmiş kaşar peyniri ile birlikte bir kap içinde karıştıralım.

Diğer bir tarafta, yufkaları tezgaha üst üste serip eşit büyüklükte sekiz adet üçgen parça elde edecek şekilde keselim. Böylece 16 adet üçgen yufka parçası elde etmiş olacağız.

Üçgen yufka parçalarının uzun kenarlarına pastırmalı peynirli harçtan birer yemek kaşığı kadar koyup, kenarlarını içe doğru katlayalım ve sıkıca saralım. Sigara böreği gibi sardığımız böreklerin uçlarını yapıştırmak için suya batırabiliriz. Hazırladığımız börekleri geniş bir kaba yan yana şekilde sıralayalım.

Ufak bir kaseye 5 yemek kaşığı soğuk su koyduktan sonra sudan yemek kaşığı ile alıp böreklerin üzerine gezdirelim. Böreklerin suyu çekmesi için yaklaşık 10 dakika kadar bekleyelim. Suyunu çeken böreklerin her tarafını galeta ununa bulayalım.

Börekleri derin bir tavada kızdırdığımız sıvıyağ içinde altın sarısı olana dek çevirerek pişirelim. Servis tabağına yerleştirdiğimiz paçanga böreğini arzu edenler yanlarına sarımsaklı yoğurt ilave ederek de servis edebilirler. Afiyet olsun.

Sitemizde yer alan diğer hamur işleri ve börekler için ekli sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Facebookta Paylaş

Gelinlik kumaş satın al

Paçanga böreği nasıl yapılır? Pastırmalı paçanga böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşıldı.