Mısır unlu kurabiye tarifi

Anasayfa » Kurabiye tarifleri » Mısır unlu kurabiye tarifi
Mısır unlu kurabiye tarifi

Oylama

12345

Eklenme Tarihi : 01.12.2016  |   Okunma : 1.642  |   Yorum : 0

Mısır unlu kurabiye nasıl yapılır? Mısır unlu kurabiye tarifi ve yapılışı için sitemizi inceleyin. Mısır unlu kurabiye yapımı ve malzemeler sayfamızda paylaşılmıştır.

Mısır; Buğdaygiller türü bir tarım bitkisidir. Gövdesi kalın ve boğumludur. Boyu iki metreye kadar yükselebilir. Sivri uçlu ve şerit gibi uzun yapraklıdır. Erkek çiçekleri tepede salkım durumunda, dişi çiçekleri gövdeyle yaprak arasında koçan biçiminde olur. Bu bitkinin bir koçan üzerinde oluşan, tanelerinden un da yapılabilir. Ayrıca yağı çıkarılabilir, yem olarak ve benzeri şekillerde faydalanma imkanı vardır.

Mısır unu; Kuru mısır tanelerinin öğütülmesi ile elde edilen bir un türüdür. Unlar hakkında daha kapsamlı bilgi içine ekli sayfayı inceleyebilirsiniz.

Tulum peyniri;  Yağsız koyun sütün ile yapılan bir peynir türüdür. Çiğ süt kullanılarak yapılır. Süt tülbent türü bir bezden süzülür ve sıcaklığı da parmak ucuyla dokunup kontrol edilir. Mayalama sıcaklığı tulum peyniri için oldukça önem teşkil eder. Genelde hayvan derisinden yapılan ve tulum olarak adlandırılan keseler içinde, nem oranı yüksek olan mağaralar veya çukurlarda uzun süre saklanarak yapılır. Bu süre üç, dört ay olabilir. Bu süre sonunda kullanmaya hazır olan bir peynir cinsidir. Yapımında yöresel farklılıklar vardır. Sos malzemesi, kahvaltılık, mezelik ve hamur işlerinde kullanılır.

Sayfamızdaki kurabiyenin ana malzemeleri hakkında böylece kısa bilgi sunmuş olduk. Artık tüm malzemeler ve tarife geçebiliriz.

Mısır unlu kurabiye malzemeleri;

  • 1 su bardağı mısır unu
  • 2 su bardağı su
  • 1 su bardağı tulum peyniri
  • 1 su bardağı ceviz
  • 2 çorba kaşığı tereyağı

Mısır unlu kurabiye tarifi;

Mısır unlu kurabiye yapımı için önce 1 su bardağı suyu tencereye koyalım. Ağır ağır kaynatalım. Daha sonra 1 su bardağı mısır unu ilave ederek hamur yapalım. Ocağın üzerinde 10 dakika karıştırarak pişirelim.

Ocaktan aldığımız pişen hamuru 10 dakika dinlendirelim. 1 su bardağı ceviz ve 1 su bardağı tulum peyniri ile harmanlayalım.

Tabağın altına yarısını yayalım. Hamuru bir kaşık yardımıyla küçük parçalara bölelim.

Tabaktaki harcın üzerine dizelim. Üzerine tekrar hazırladığımız cevizli tulum peynirli harçtan dökelim.  Tereyağını eriterek üzerine gezdirelim. Sonrasında hazırladığımız kurabiyeleri servis yapabiliriz.

Mısır unlu kurabiye tarifi ile yaptığımız kurabiyeler ikram için hazırdır. Afiyet olsun.

Değişik kurabiye tarifleri için ekli kategoriyi inceleyebilirsiniz. Ayrıca alttaki slayt gösterisinden, beğendiğiniz kurabiye resmini tıklayarak, kurabiye tarifinin olduğu sayfaya geçiş yapabilirsiniz. Kurabiye ipuçları paylaştığımız ekli sayfaya da göz atmanızı öneririz.

[easingslider id="736"]

İlgili Terimler :

BENZER TARİFLER

İlginizi Çekebilecek Diğer Tarifler

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz


İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

HAMUR İŞİ TARİFLERİ

Hamur İşi Yapımı İçin Tarifler

Günün tarifi

Günün tarifi
Üçgen börek tarifi

Üçgen börek tarifi Ekleyen : Borekci