Milföy börek tarifi ve yapılışı

Milföy börek nasıl yapılır? Milföylü börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Milföy böreği malzemesi

3 yufka
1 çay bardağı sıvı yağ
1 yumurta akı
1 yumurta sarısı
1.5 çay bardağı su
2-3 milföy hamuru

Milföy börek içi malzemesi

100 gram beyaz peynir veya lor peyniri
1 demet maydanoz

Milföy börek yapılışı

Milföy börek yapmak için önce üç yufkanın aralarına ve üzerine fırça ile su ve sıvı yağ sürerek üst üste serelim. Yufkaların karşılıklı iki kenarını ortada birleştirerek kapatalım. Üzerlerine tekrar su ve sıvı yağ sürelim. Kapatılmayan iki kenarı orada birleştirecek şekilde kapatalım. Bir kap içinde ezilmiş peynir, kıyılmış maydanoz ve yumurta akını karıştırdıktan sonra kare şeklini alan yufkaların orta kısımlarına peynirli iç malzemeden koyalım.

Yufkanın köşelerini zarf şeklinde kapatalım. Önce böreğin katlanmış yerlerini keselim. Üçgen şekline gelen 4 parçanın orta yerlerini de keserek 8 eşit üçgen elde edelim.

Milföy hamurlarını şeritler halinde keselim. Böreklerin üzerine bu şeritleri yapıştıralım. Önceden ısıttığımız 220 derece ısılı fırında böreklerin altları ve üstleri pembe bir renk alana kadar pişirelim ve hemen fırından alalım. Pişen börekler servis ve ikram için hazırdır. Afiyet olsun.

Değişik yufkalı börek tarifleri ile birinden nefis ve börekler için ekli sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Facebookta Paylaş

Gelinlik kumaş satın al

Milföy börek nasıl yapılır? Milföylü börek tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.