USTALARDAN KURABİYE TARİFLERİ

Kurabiye nasıl yapılır? Kurabiye yapmak için malzemeler. Değişik kurabiye çeşitleri ile meyveli, şekilli, tatlı, tuzlu ve yemişli kurabiyeler için tarifleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.
Bu hamur işinin geçmişi ve kökeni hakkında bilgi de sunalım. Un, yağ, şeker, badem, fıstık, ceviz, fındık ve benzeri yemişler ya da meyve marmelatları ile yapılan şekerli küçük çöreklere; kurabiye denir. Kelime olarak dilimize Farsça "قرابیه" kelimesinden türeyerek geçmiştir. Fakat kelimenin kökeni Felemenkçe'den gelir. 19. yüzyıl başlarında Amerika'ya göç eden Hollandalı göçmenler beraberinde kendi yemek kültürlerini de taşıdılar. Bu süreç içinde de küçük şekerli çörekler için kullandıkları "koekje" kelimesi "cookie" olarak İngilizceye geçti. Daha sonraları da tüm dünyada her milletin kendi dilinde türetilmiş kelimeler ile tanımlanmıştır. Bu kısa bilgilerden sonra artık kurabiye tarifleri için paylaşımlara geçebiliriz sanırız. Afiyet olsun!

Gelinlik kumaş satın al

 

KURABİYE KALORİ BESİN DEĞERLERİ

100 gr tereyağlı kurabiye 467 kcal değere sahiptir. Tabii bu oranlar kurabiye yapımı için kullanılan malzemeye göre değişim gösterir. Misal 1 orta porsiyon üzerinden 100 gram tereyağlı kurabiye besin değeri tablosu görüldüğü şekildedir.

Toplam yağ 19 g

Kolesterol 117 mg

Sodyum 282 mg

Potasyum 111 mg

Karbonhidrat 69 g

Diyet Lifi 0.8 g

Şeker 20 g

Protein 6 g

Kurabiye hamuru nasıl yapılır? Tarifi ve malzemeleri ile anlatıyor. Yapanların eline sağlık, yiyenlere afiyet olsun!