USTALARDAN ÇÖREK TARİFLERİ

Çörek nasıl yapılır? Çörek yapımı için malzemeler. Değişik çörek çeşitleri ile mayalı, peynirli, tuzlu, tatlı çörekler ve çörek hamuru yapılışı için tarifleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.
Çörek; Eski Türkçe bir kelime olup yuvarlak ekmek anlamını taşır. Az yağlı, yumurtalı ve tatlı veya tuzlu gevrek kıvamlı olan hamur işlerine denir. En çok bilinenleri paskalya çöreği ve şekli aya benzemesi nedeniyle ay çöreği olarak adlandırılan ay çöreği olsa da, çeşitli malzemeler ile yapılan pek çok çörek çeşitleri mevcuttur. Kelime kökeni Türkçe olduğunu ifade etmiştik. bu sebeple de Türklerin hüküm sürdüğü eski Osmanlı topraklarında yaşayan halklar tarafından da kendi dillerinde türetilmiş kelimeler ile kullanılmaktadır. Mesela Yunanlılar tatlı çörek anlamına gelen "τσουρέκι" kelimesini kullanırken, Ermeniler "կեքս" kelimesini, Azeriler ise ekmek anlamını da ifade eden "çörək" kelimesini kullanmaktadır. Biz de ülkemizde ve dünyanın çeşitli mutfaklarından en sevilen çöreklerin yapımı için tarifleri sitemizde paylaşıyoruz. Türkiye'nin her bölgesinden yöresel çörekler için pek çok çörek tarifini sitemizde bulabilirsiniz.

Gelinlik kumaş satın al

Facebookta Paylaş

 

ÇÖREK KALORİ BESİN DEĞERLERİ

50 gr altın çörek 82 kcal değere sahiptir. Tabii bu oranlar çörek çeşitlerine ve kullanılan malzemeye göre değişim gösterir. Misal 1 orta porsiyon üzerinden 50 gram saltın çörek besin değeri tablosu görüldüğü şekildedir.

Karbonhidrat (g) 11.36

Protein (g) 2.41

Yağ (g) 3.02

Lif (g) 1.48

Kolesterol (mg) 0

Sodyum (mg) 0

Potasyum (mg) 0

Kalsiyum (mg) 0

Vitamin A (iu) 0

Vitamin C (mg) 0

Demir 0

Pastane çöreği nasıl yapılır? Tarifi ve malzemeleri ile anlatıyor. Yapanların eline sağlık, yiyenlere afiyet olsun!