Çark böreği tarifi ve yapılışı

Çark böreği  nasıl yapılır? Çark böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Çark böreği malzemesi

4 adet haşlanmış patates
1 kahve fincanı ayçiçek yağı
1 adet soğan
4 dilim hindi salam
tuz
karabiber
kırmızı biber
pulbiber
1 demet maydanoz
5 adet milföy hamuru
2 adet yumurta sarısı

Çark böreği yapılışı

Ön hazırlık olarak haşlanmış patatesleri soyalım ve tavla zarı iriliğinde doğrayalım. Ay çiçek yağını tavada kızdırdıktan sonra doğranmış soğanları ilave edelim ve soğanlar pembe bir renk almaya başladığında küçük parçalar halinde doğradığımız hindi salamları ekleyelim. Bunun üzerine tuzu, karabiberi, kırmızı pul biberi ve ince kıydığımız maydanozları da ilave edelim ve oluşturduğumuz karışımı bir güzel harmanlayalım.

Geniş uzun bir alüminyum folyonun üzerine milföy hamurlarını yan yana dizelim ve kenarlarını yapıştıralım. Milföy hamurlarının ortasına uzunlamasına hazırladığımız patatesli harcı yayalım ve milföy hamurunu yuvarlayarak rulo yapıp iki tarafından kapatalım. Şeklini bozmadan alüminyum folyoya saralım. Hamurun dış kısmı sertleşene kadar buzlukta bekletelim.

Daha sonra buzluktan çıkarttığımız rulonun üzerindeki folyoyu çıkartarak yaklaşık 5-6 santim aralıklarla tamamen ayrılmayacak şekilde bıçakla keselim. Yuvarlak bir form vererek ay çiçek yağı ile hafifçe yağladığımız tepsiye yerleştirelim ve üzerine yumurta sarılarını sürelim.

Bundan sonra önceden ısıttığımız 200 derece ısılı fırında hazırladığımız çark böreğini pişirmeye başlayalım. Böreklerin üzeri iyice kızarınca artık böreklerimiz servise hazırdır. Yapanların ellerine sağlık, yiyenlere afiyetler olsun!

Sitemizde paylaşılan değişik börekler için ekli sayfayı inceleyebilirsiniz.

Facebookta Paylaş

Gelinlik kumaş satın al

Çark böreği  nasıl yapılır? Çark böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.