Buharda paket böreği tarifi ve yapılışı

Sosyete mantısı olarak bilinen Buharda paket böreği nasıl yapılır? buharda paket böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi sayfamızda paylaşılmıştır.

Buharda paket böreği malzemeleri

3 adet yufka
1.5 adet kabak
1.5 adet havuç
1 soğan
200 gram kıyma
1 su bardağının 4/3 kadar sarımsaklı yoğurt
yarım çay bardağı ayçiçek yağı
tuz ve pul biber

Buharda paket böreği yapılışı

Buharda paket böreği tarifi ile yapacağımız börekler için önce ilk yufkayı düz bir zemine yayarak üzerine fırça ile yağ sürelim. Rendelenmiş havucu yufkanın üzerine serpelim ve ikinci kat yufkayı serelim. Tekrar yufkayı hafifçe yağladıktan sonra rendelenmiş kabağı yufkanın üzerine serelim. Son yufkayı da üzerine serdikten sonra tekrar ayçiçek yağı ile yufkanın üzerine yağ sürelim.

Kıymayı soğanla birlikte hafifçe kavuralım. Tuzunu, biberini ayarladığımız soğanlı kıymayı yufkanın üzerine koyarak yayalım. Daha sonra yufkaları rulo yaparak saralım ve ruloyu ortadan keselim. Her iki parçayı da ayrı ayrı alüminyum folyolara sararak kenarlarını sıkıca kapatalım.

Tencereye koyduğumuz folyo paketlerin üzerine çıkacak kadar su koyduktan sonra kaynatmaya başlayalım. Kaynar suda en az 20 dakika pişirelim. Soğuttuktan sonra folyoyu çıkartalım. Börekleri 2 parmak kalınlığında keselim ve üzerine sarımsaklı yoğurt ve kırmızı biberli yağı gezdirelim.  Artık hazırladığımız böreğimiz servise hazırdır. Yapanların ellerine sağlık, yiyenlere afiyetler olsun.

Sitemizde yer alan diğer hamur işleri ve börekler için ekli sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Facebookta Paylaş

Gelinlik kumaş satın al

Sosyete mantısı olarak bilinen Buharda paket böreği nasıl yapılır? Buharda paket böreği tarifi ile yapımı ve hazırlanışı için gerekli malzeme listesi